Aktualności


17.04.2024
Leczenie migreny , napięciowych bólów głowy, neuralgii i bruksizmu.

Leczenie prowadzi:
lek. Agata Roch – Zniszczoł – neurolog.
Terapia nie jest refundowana. Informacje dotyczące cen zabiegów i terminów można uzyskać w:
ANTIDOTUM Sp. z o.o. , II piętro,
tel. 18 521 17 00.


 

Napięciowe bóle głowy.
    Leczenie przy użyciu toksyny botulinowej typu A polega na precyzyjnym podaniu za pomocą mikroigły preparatu w odpowiednie punkty głowy lub głowy i szyi . Toksyna działa blokując synapsy między zakończeniami nerwowymi a mięśniami znosząc nadmierne napięcie mięśniowe. Poprawa obserwowana jest do 2 tygodni od zabiegu i utrzymuje się 6-12 miesięcy. Po tym czasie zabieg może być powtarzany. Efekt miejscowej relaksacji poprawia samopoczucie i komfort życia u pacjentów z napięciowymi bólami głowy.

Migrena.
   Główną przyczyną bólu migrenowego jest nadwrażliwość neuronaczyniowa. Jeśli stosowanie leków doustnych nie przynosi wystarczającego efektu zasadne jest rozważenie leczenia toksyną botulinową. Mechanizm działania leku wynika z bloku uwalniania mediatorów stanu zapalnego i bólu z zakończeń nerwu trójdzielnego. Zabieg polega na punktowej iniekcji toksyny botulinowej w okolice czoła, skroni i potylicy- trwa ok.15-30 minut. Zaleca się wykonanie trzech pierwszych zabiegów w odstępach trzymiesięcznych, kolejne podania ustalane są indywidualnie. Skuteczność leczenia po I podaniu to przynajmniej 50% redukcji bólu, po każdym następnym kolejne 10% z uzyskaniem trwałości efektu. Zastosowanie terapii zawsze poprzedza konsultacja lekarska.

Neuralgia nerwu trójdzielnego i neuropatia popółpaścowa.
   Neuralgia nerwu trójdzielnego zarówno samoistna jak i objawowa w przebiegu innych chorób jak procesy zapalne, konflikt naczyniowo- nerwowy, stwardnienie rozsiane, guzy mózgu czy neuropatie popółpaścowe stanowią grupę najsilniejszych bólów w neurologii. Klasycznie leczone są lekami doustnymi lub blokadami , z których zastosowaniem wiążą się najczęściej dokuczliwe powikłania. Do nowoczesnych terapii należy radiochirurgia - CyberKnife lub ostrzyknięcia toksyną botulinową. Toksyna botulinowa typu A jest białkiem hamującym przesyłanie impulsów w połączeniach nerwowo- mięśniowych. Dobrze sprawdza się w leczeniu bólów neuropatycznych stosowana zarówno w monoterapii jak i w leczeniu wspomagającym wykazując oprócz przeciwbólowego dodatkowo działanie przeciwzapalne i przyspieszające regenerację. Toksyna podawana jest precyzyjnie za pomocą mikroiniekcji w obszarze dotknięty bólem. Efekt pojawia się do 2 tygodni od zabiegu i utrzymuje się ok. 3-4 miesiące. Przy nawrocie dolegliwości podanie może być powtarzane, a skuteczność i trwałość zabiegu wzrasta z każdą aplikacją.

Bruksizm
   Zgrzytanie zębami lub mimowolne ich zaciskanie prowadzące do uszkodzeń powierzchni zębów, odsłaniania szyjek zębowych, bólu i uszkodzenia stawów skroniowo- żuchwowych. Zjawisko to występuje mimowolnie - najczęściej podczas snu. Dodatkowo jako powikłanie bruksizmu występują migreny, napięciowe bóle głowy, karku, szumy uszne. Leczeniem jest stosowanie szyny relaksacyjnej lub ostrzyknięcie toksyną botulinową typu A prowadzące do zniwelowania nadmiernego napięcia mięśniowego. Zabieg polega na wprowadzeniu toksyny botulinowej za pomocą mikroigły właściwie bezboleśnie i trwa kilka minut. Efekt leczenia pojawia się do 2 tygodni i trwa Ok.6-8 miesięcy. Każdy zabieg poprzedza konsultacja lekarska mająca na celu potwierdzenie wskazań do zabiegu.


pokaż wszystkie wiadomości ››